Kronika przedszkola Tęczowa Kraina

27 lipca, dzięki uprzejmości Pana Lisewskiego – taty Wiktorki i Mai, dzieci spotkały się w przedszkolu z wyjątkowymi gośćmi. Panowie w atrakcyjny sposób zaprezentowali nam swój wykonywany zawód – zawód żołnierza.

Spotkanie rozpoczęło się od pogadanki na temat pracy żołnierza i jego obowiązków. Następnie dzieci przyglądały się i opisywały, jak wygląda mundur żołnierza. Ciekawym punktem spotkania był moment, gdy dzieci z bliska mogły oglądać sprzęty wojskowe: maski przeciwgazowe, kajdanki, wykrywacz metalu, broń. Największa atrakcja czekała jednak na dzieci na przedszkolnym parkingu- samochód wojskowy. Każde dziecko mogło wejść do środka, sprawdzić jak wygląda kabina samochodu wojskowego, co się w niej znajduje.

Po zajęciach dzieci podziękowały gościom. Wizyta żołnierzy na pewno pozostanie na długo w pamięci naszych przedszkolaków!

Jak co roku w pierwszym tygodniu lipca zorganizowane zostały zajęcia adaptacyjne dla nowych przedszkolaków. W miłej i przyjaznej atmosferze przyszłe „Biedronki” z uśmiechem powitały p. Ewelina Macholc, p. Agnieszka Kąklewska i p. Małgorzata Kamińska, które od września będą pracowały z dziećmi.

Celem dwudniowych spotkań było zapoznanie przyszłych przedszkolaków z nową sytuacją oraz otoczeniem przedszkola. Pierwszego dnia w świat przedszkola wprowadzała dzieci Agatka – nasza tegoroczna absolwentka, opowiadając dzieciom historię pewnej biedronki…

Rozpoczynając pierwszy i drugi dzień zajęć adaptacyjnych z nowymi biedroneczkami spotkaliśmy się w sali biedronek tak, aby umożliwić każdemu dziecku zapoznanie się z salą, w której będą przebywały od września. Następnie dzieci uczestniczyły w zabawach logorytmicznych prowadzonych przez p. Anię. W trakcie tych zabaw dzieci bawiły się przy akompaniamencie pianina. Następnie przyszedł czas na zabawy swobodne i dzieci miały szansę wziąć udział w zabawach swobodnych na naszym przedszkolnym placu zabaw. Dzieci korzystały ze wszystkich sprzętów, miały okazję bawić się wspólnie na dmuchanym zamku oraz puszczać ogromne bańki mydlane.

Na zakończenie każdy przyszły przedszkolak otrzymał słodką niespodziankę i naklejkę za piękną pracę na zajęciach adaptacyjnych. Przyszłe biedroneczki opuszczały nasze przedszkole z uśmiechem na twarzy.

Na wszystkie maluchy czekamy już po wakacjach!!! Mamy nadzieję, że we wrześniu wszystkie dzieci wrócą do przedszkola z uśmiechniętą buzią.

Bo Ziemia to wyspa, to wyspa zielona
wśród innych dalekich planet.
To dom jest dla ludzi, dla ludzi i zwierząt…

30 czerwca 2015 roku rozpoczęliśmy sezon wakacyjny w naszym przedszkolu. Wobec tego nasze przedszkolaki z chęcią wybrały się na wycieczkę do toruńskiego zoo. Podczas pięknej, słonecznej pogody w towarzystwie „Biedronek”, „Żabek”, „Pszczółek”, spacerowaliśmy alejkami ogrodu, obcując z bliska z naturą.

Tego dnia dzieci mogły bezpośrednio spotkać się z wieloma zwierzętami, które na co dzień widują tylko w kolorowych książkach. Podczas tej wyprawy nasze przedszkolaki poczuły się jak w niezwykłej krainie, pełnej zagadek i niespodzianek. Dzieci z zaciekawieniem zwiedzały każdy zakątek zoo, aby móc zetknąć się ze zwierzętami ze wszystkich stron świata. Tak, więc dzieci stanęły oko w oko z potężnym niedźwiedziem himalajskim, rysiem euroazjatyckim, australijskimi kangurami, pełnymi wdzięku afrykańskimi surykatkami Zachwyt dzieci budziły nie tylko ssaki, ale także ptaki, płazy i gady. Dzieci mogły między innymi podziwiać sowy, pawie, strusie, jaszczurki, węże, żaby… Był też król Julian z Magadagaskaru.

Pobyt w zoo podobał się wszystkim dzieciom, a w dobry nastrój wprawiało nas także piękno otaczającej zwierzęta przyrody. Wycieczka do toruńskiego ogrody zoobotanicznego na pewno pozostanie długo w pamięci naszych przedszkolaków. Dzieci wzbogaciły swój zasób słownictwa o nowe nazwy zwierząt i roślin.

Przedszkole, przedszkole
ukochane miejsce moje…

 

26 czerwca 2015 roku odbyło się uroczyste pożegnanie dzieci kończących edukację w naszym przedszkolu. Dzieci z grupy „Pszczółek”, na to ważne wydarzenie zaprosiły swoich rodziców, całe grono pedagogiczne i wszystkich pracowników przedszkola. Niestety „miodowe lata”, jak śpiewali na uroczystości nasi tegoroczni absolwenci szybko mijają i rozstania nadszedł czas…

Wszyscy zgromadzeni mogliśmy się cofnąć o 3 lata i przypomnieć sobie pierwsze chwile dzieci w naszym przedszkolu. Były to dla naszych „Pszczółek” 3 lata intensywnej i wartościowej pracy. Razem z „Pszczółkami” przeżywaliśmy piękne i wzruszające chwile – czas adaptacji, pasowanie na przedszkolaka, żartobliwe i emocjonujące uroczystości, wspólne wycieczki, zabawy, pierwsze przyjaźnie. Tych chwil nie da się zapomnieć, wobec tego nasze przedszkole już na zawsze pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków i ich rodziców.

W przygotowanym programie artystycznym dzieci podziękowały wszystkim obecnym za trud włożony w ich rozwój i wychowanie. Starszaki jak przystało na absolwentów przedszkola, pięknie wystrojone i z powagą w głosie recytowały wiersze i śpiewały piosenki oraz zaskakiwały umiejętnościami tanecznymi. Na pamiątkę wspólnie spędzonych chwil w naszym przedszkolu wszystkie dzieci otrzymały dyplomy oraz książki. Uroczystość tradycyjnie zakończyła się słodkim poczęstunkiem. W sali obok czekała na dzieci czekoladowa fontanna.

O naszych starszakach pamiętały także dzieci z młodszych grup przygotowując dla swoich starszych kolegów i koleżanek upominki. Grono pedagogiczne podziękowało rodzicom za czynny udział w życiu grupy i placówki. Wszystkim absolwentom złożono serdeczne życzenia. Mamy nadzieję, że nasze przedszkole „Tęczowa Kraina na zawsze pozostanie w pamięci „Pszczółek”.

10.06.2015 roku wybrane dzieci uczęszczające na zajęcia dodatkowe karate z grupy „Pszczółek” wzięły udział w V Wojewódzkiej Przedszkoliadzie „Małego Karateki”. Pozostała część grupy kibicowała swoim kolegom i koleżanką na trybunach Hali Sportowo – Widowiskowej w Toruniu.

Uczestnicy mogli zaprezentować swoje umiejętności sportowe biorąc udział w drużynowych konkurencjach lekkoatletycznych oraz w indywidualnym turnieju karate. W V Przedszkoliadzie „Małego Karateki” udział wzięło 21 drużyn z powiatu toruńskiego. Mali sportowcy z naszego przedszkola osiągnęli wielki sukces. Nasz przedszkolak Jaś B. został zwycięzcą V Wojewódzkiej Przedszkoliady Małęgo Karateki w indywidualnym turnieju karate. Jaś przywiózł do przedszkola piękny puchar oraz dyplom. Jesteśmy z Ciebie dumni! Pozostali zawodnicy zawodów wykazali się niezwykłą determinacją i wolą walki.

Wszyscy wróciliśmy do przedszkola z uśmiechem na twarzy, ciesząc się z Jasiem jego zwycięstwem i piękną sportową rywalizacją. Po powrocie wszyscy gratulowaliśmy dzieciom i Jasiowi!

To był konkurs pełen pozytywnych emocji. Nasze przedszkolaki bawiły się świetnie.

                                                                                  Słychać w ulu gwar wesoły bz, bz, bz.
Wyleciały z ula pszczoły bz, bz, bz.
Skrzydełkami pocierają bz, bz, bz
Na swych głowach czułki mają bz, bz, bz.

 

Tradycją w naszym przedszkolu stało się uczestnictwo w Gminnym Festiwalu Piosenki Dziecięcej organizowanym przez Szkołę Podstawową w Lubiczu Dolnym. 10.06.2015 roku odbył się już XIV festiwal piosenki. Już po raz 6 wybrane dzieci z najstarszej grupy 

z naszego przedszkola godnie reprezentowały nas wśród innych oddziałów przedszkolnych i klas I-III szkół podstawowych z naszej gminy.

Na festiwalu wystąpiło pięć „Pszczółek”: Agatka, Marcelinka, Wiktoria, Zuzia L. i Julka. Dziewczynki zaśpiewały piosenkę zatytułowaną „Pszczoły”. Zdobiły festiwal nie tylko pięknym śpiewem, ale barwnym strojem oraz inscenizacją ruchową do piosenki. Dziewczynki wypadły świetnie!

Celem festiwalu było promowanie piosenki dziecięcej, wobec tego uczestnicy śpiewali różne piosenki z repertuaru dziecięcego. Impreza prowadzona była w miłej i przyjaznej atmosferze, dzieci mogły rozwijać swoje zdolności wokalne, a także uczyły się panować  nad stresem przed szeroką publicznością. Wszystkie dzieci w nagrodę otrzymały słodkie niespodzianki i drobne upominki.

Dzień dziecka, to święto naszych przedszkolaków, nie mogło więc zabraknąć niespodzianek i słodkich atrakcji.  Z tej wyjątkowej okazji zorganizowany został wyjazd do stadniny koni w Krobi. Dzieci spędziły cały dzień na świeżym powietrzu, zaspakajając swoją naturalną potrzebę ruchu.

Wspólne świętowanie Dnia Dziecka rozpoczęliśmy od przejażdżki na konikach. Dzieci czerpały wielką radość z jazdy konnej. Chętne dzieci dowiedziały się, jak pielęgnuje się konie, mogły zwiedzić stajnię, obejrzeć pokaz jazdy konnej w wykonaniu osób pracujących w stadninie.

Przez cały ciepły i słoneczny dzień dzieci mogły korzystać ze wspólnej zabawy na dmuchanym zamku, zjeżdżając z niego bez ograniczeń oraz skacząc na statku pirackim. Poza tym przedszkolaki brały udział w zabawach muzyczno-ruchowych na świeżym powietrzu. Bawiąc, rozwijały swoją ogólną sprawność ruchową uczestnicząc w zabawach ruchowych na świeżym powietrzu z wykorzystaniem sprzętów sportowych.

W programie nie zabrakło także konkursów, piosenek z repertuaru dziecięcego oraz smacznych poczęstunków. Dzieci uczestniczyły we wspólnym grillowaniu. Czerpały radość ze smaków dzieciństwa zajadając popcorn i pyszną watę cukrową.

Według naszych przedszkolaków był to udany dzień. Dzieci choć zmęczone, zadowolone wróciły do przedszkola.

Wyruszamy samolotem,
Miś Uszatek jest pilotem!

29 maja 2015 roku w grupie „Pszczółek” zorganizowano zajęcia otwarte dla rodziców. Wszystkie dzieci wybrały się w podróż po krajach europejskich, a ich przewodnikiem został znany wszystkim dzieciom jak i rodzicom, bohater słynnej bajki Miś Uszatek. Wobec tego wszystkie dzieci przywitały swoich rodziców piosenką tytułową, właśnie z tej bajki. Zajęcia poprowadziły nauczycielki grupy p. Agnieszka Kąklewska i p. Ewelina Macholc.

Miś Uszatek , jako przedstawiciel Polski zaprosił dzieci, na wycieczkę po Europie. W każdym zwiedzanym państwie spotykaliśmy się z przyjaciółmi Misia Uszatka: i tak w Czechach spotkaliśmy Krecika, w Wielkiej Brytanii Kubusia Puchatka, w Belgii Smerfetkę, w Niemczech Pszczółkę Maję, we Francji Misia Coralgola, a Finlandii znane wszystkim Muminki. W każdym państwie przedstawiciele bajek przygotowali dla dzieci zagadki dydaktyczne, wzrokowe, słuchowe oraz zabawy ruchowe. Nie zabrakło także zabaw i zagadek dla rodziców.

Zajęcia były prowadzone w miłej i przyjaznej atmosferze. Zaproponowane gry, zabawy i różnorodne ćwiczenia rozwijały myślenie i doskonaliły sprawności umysłowe. Dzieci wykonywały zadania pod kątem gotowości szkolnej, wobec tego  przedstawione propozycje zabaw dały rodzicom pełen obraz wiedzy i umiejętności dzieci.

Dziękujemy rodzicom za współpracę i aktywny udział w zajęciach.

Mamo, mamo, mamusiu…
            Tato, tato, tatusiu…

Dzień Mamy i Taty, to jeden z najbardziej wzruszających dni w roku. Przed występem dzieci z niecierpliwością czekały na swoich rodziców. Jednak zdeterminowane, do samego końca ćwiczyły pamięć, powtarzając wierszyki i utrwalając piosenki. Wszystko po to by zaprezentować się jak najpiękniej przed ważnymi, wyjątkowymi gośćmi.

Uroczystość z okazji dnia mam i tatusiów obchodziliśmy 26, 27 i 28 maja. Pierwszego dnia wystąpiły nasze starszaki „Pszczółki”, prezentując rodzicom dane na temat stylu i tempa życia współczesnych rodziców w programie „Telewizja Pleciugi”. W humorystyczny sposób dzieci wyraziły swoją miłość do rodziców i opowiedziały jak bardzo ich cenią za trud włożony w ich wychowanie. Drugiego dnia powitaliśmy rodziców dzieci z grupy „Żabek”, natomiast trzeciego dnia do przedszkola swoich rodziców zaprosiły nasze maluszki „Biedronki”. W programie artystycznym każdej z grup nie zabrakło miejsca na popis umiejętności tanecznych, wokalnych i aktorskich. Dzieci na scenie tańczyły, śpiewały piosenki o tematyce rodzinnej, wcielały się w role różnych postaci przygotowując inscenizacje.

Na widowni nie zabrakło łez, ponieważ ze wzruszenia nie w jednym oku zakręciła się łza. Po występie dzieci podziękowały jeszcze raz swoim rodzicom, wręczając im własnoręcznie przygotowane upominki. Występom towarzyszyła miła atmosfera, a dzieci oprócz tradycyjnych upominków podarowały rodzicom świetną zabawę.

07.05. 2015 roku wszystkie przedszkolaki udały się na wycieczkę do pobliskiej stadniny koni w Krobi. Dzieci mogły spędzić cały dzień na łonie natury, uczestnicząc w zabawach ruchowych na świeżym powietrzu.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zaprzyjaźnienia się z konikami. Każde dziecko mogło z bliska pogłaskać zwierzęta oraz dowiedzieć się co należy do obowiązków pracowników stadniny. Następnie udaliśmy się do stajni. Nasze przedszkolaki mogły zobaczyć jak wyglądają boksy dla koni oraz dowiedziały się jak pielęgnuje się konie, oglądając sprzęt do czyszczenia tych zwierząt. Po tych wrażeniach każdy przedszkolak mógł spróbować swoich sił w jeździe konnej, co było niezwykłym doświadczeniem dla naszych maluchów.

Po przejażdżkach konnych dzieci z zaciekawieniem oglądały pokaz jazdy konnej w wykonaniu pracowników stadniny. Konie zaprezentowały się w pięknym stylu, z gracją pokonując przeszkody na wybiegu.

W programie wycieczki nie zabrakło gier i zabaw ruchowych z wykorzystaniem sprzętów sportowych. Atrakcją wyjazdu było także wspólne biesiadowanie przy wspólnym grillu.

Z wycieczki wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi. Dzieci z niecierpliwością czekają na kolejny wyjazd do stadniny koni.

Dnia 16. 04. 2015 roku w naszym przedszkolu odbył się wyjątkowy i nietypowy pokaz – pokaz tworzenia słodyczy. Dzięki pracownikom toruńskiej Manufaktury Słodyczy  nasze dzieci miały okazję samodzielnie przekonać się jak powstają kolorowe lizaki i ręcznie robione cukierki.

Niezwykłą frajdą dla dzieci był także moment, gdy same mogły zamienić się w cukierników i wykonać swojego lizaka. Tym samym nasze maluchy, będąc uczestnikiem pokazu i twórcą słodyczy, cieszyły się smakami dzieciństwa. Ponadto dzieci mogły spróbować swoich sił w cięciu cukierków. Kolorowe lizaki i ręcznie robione cukierki wprawiały w podziw nasze maluchy, a piękne aromatyczne zapachy unosiły się w całym przedszkolu.

Po tych warsztatach każdy przedszkolak wracał do domu z uśmiechem na twarzy, zabierając do swojego domku własnoręcznie zrobionego lizaka. Słodycze, których twórcami byli nasi mali cukiernicy, wyglądały bajecznie, kusiły kształtami i kolorami.

„Idzie niebo, ciemną nocą,
ma w fartuszku pełno gwiazd.
Gwiazdy błyszczą i migocą…”

 

Dnia 31.03.2015 wszystkie dzieci z naszego przedszkola mogły uczestniczyć w wycieczce do Planetarium w Toruniu. Nasze przedszkolaki wybrały się na ciekawy, pełen emocji seans pt: „Cudowna podróż”. W trakcie seansu w interesujący i dostępny sposób dla małego widza, przedstawione zostały podstawowe gwiazdozbiory oraz związane z nimi greckie mity.

Dzieci odbyły podróż po Układzie Słonecznym, lądując na powierzchni Księżyca i Marsa!  Nasze przedszkolaki mogły zobaczyć jak wyglądają z bliska pierścienie Saturna oraz chmury na Jowiszu. Poznały Słońce jako jedną z gwiazd. I oczywiście sprawdzały, czy w kosmosie można spotkać ufoludki.

Nasze przedszkolaki z zaciekawieniem oglądały seans. Dzieci mogły się poczuć jak w kosmosie, dzięki ruchomemu obrazowi animacji video, który wyświetlany był na całej kopule planetarium i otaczał je ze wszystkich stron. Dzięki tak interesującym doświadczeniom, dzieci mogły zgromadzić wiedzę na temat wielu ciekawostek i tajników wszechświata, między innymi mogły dowiedzieć się: dlaczego w nocy jest ciemno i czy niebo może być czerwone?, Co to jest gwiazdozbiór?, Jak wygląda Księżyc z bliska?, Czym są gwiazdy?

„Tup, tup, tup.
Tu fiołek, tam pierwiosnek,
widać wiosnę, słychać wiosnę
w lesie i na polach.”

 

20 marca, wszystkie dzieci z naszego przedszkola, okrzykami i śpiewem powitały Panią Wiosnę. Kolorowy korowód maszerował uliczkami  pobliskiego osiedla. W trakcie pochodu przedszkolaki niosły barwne kwiaty, symbole wiosny oraz instrumenty perkusyjne. Dzieci śpiewały piosenki o tematyce zimowej i wiosennej. Okrzyki i śpiew oraz dźwięk instrumentów odstraszały zimę.

Na ten dzień, zgodnie z ludową tradycją, nasze przedszkolaki wspólnie przygotowały kukłę – Panią Zimę. Razem z Marzanną w oficjalny sposób pożegnaliśmy zimę.
Przed uroczystym wymarszem w każdej grupie została zorganizowana pogadanka i dzieci zapoznały się z ludowym zwyczajem żegnania zimy oraz witania wiosny. Przemarsz połączony był także z obserwacją natury i szukaniem zmian zachodzących w przyrodzie.

Pochód tradycyjnie został zakończony na placu przedszkola, gdzie dzieci jeszcze raz mogły pożegnać Panią Zimę i powitać Panią Wiosnę!

„Misy Tybetańskie”, to kolejne zajęć specjalnie zorganizowane dla naszych przedszkolaków z cyklu spotkań „Nutki z dalekiego świata”.

Dzieci kolejny raz mogły zapoznać nietypowe instrumenty, tym razem były to ręcznie wykonane ze stopu różnych metali misy tybetańskie. Poza tym, iż każde dziecko mogło spróbować gry na misach tybetańskich, co było niezwykłym doświadczeniem dla naszych przedszkolaków, to warsztaty wprowadzały małego człowieka w świat fizyki. Dzieci osłuchiwały się z pojęciami fizycznymi, dowiadując się jak powstają dźwięki (fale), które słyszą.

Nasze przedszkolaki dowiedziały się także, że przy pomocy dźwięku można m.in. masować ciało ludzkie oraz, że w kulturze Indii, Nepalu, Tybetu, Chin, wykorzystuję się je, właśnie poza graniem na nich - dzięki ich niezwykłym właściwościom - w medycynie alternatywnej. Przy pomocy mis z ludzkiego organizmu można usuwać m.in. zmęczenie, stres, bóle mięśni
i stawów. Dźwięki działają oczyszczająco na ludzki umysł. Relaksują. Praca z misami poprawia zdolności manualne, a ćwiczenia nimi uczą - zwłaszcza dzieci - cierpliwości, skupienia i systematyczności. W Europie, także w Polsce, w dużych, renomowanych salonach kosmetyki, wykorzystuje się je podczas masażu całego ciała. W większych miastach organizuje się kąpiele w dźwięku mis i gongów tybetańskich. O tym wszystkim
z zainteresowaniem słuchały nasze przedszkolaki…

Ciekawym punktem zajęć był moment, gdy w trakcie programu, animacje odbywały się
z udziałem naszych przedszkolaków i pań nauczycielek.

Dzięki współpracy naszego przedszkola z Dyrekcją Szkoły Podstawowej w Lubiczu Górnym, dzieci z najstarszej grupy z naszego przedszkola mogły uczestniczyć w specjalnie przygotowanych dla nich zajęciach otwartych na terenie szkoły podstawowej. Nasze pszczółki spotkały się w jednej ławce z pierwszoklasistami.

Celem wyjazdu było oswojenie naszych przedszkolaków z nową sytuacją, poznaniem warunków szkolnych, zasad panujących na lekcji.

Nasze przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w prowadzonych zajęciach, a po nich z dużym zainteresowaniem zwiedzały wybrane sale lekcyjne, salę gimnastyczną, bibliotekę oraz boisko szkolne.

Co się tutaj dzieje?
Mruczy kot i pies,
że pokoik podskakuje też.
Fruwają sukienki,
wstążek nagle brak…

Przedszkolny bal karnawałowy został poprowadzony przez aktorów z teatru „Frajda”. Wodzirejowie wykazali się pomysłowością, energią i niezwykłą komunikatywnością z dziećmi.      

W przygotowaniach do balu karnawałowego dzieci oraz ich rodzice wykazali się ogromną pomysłowością. Stroje były bajeczne. Mogliśmy bawić się z księżniczkami, wróżkami, pszczółkami, piratami, spidermenami i innymi postaciami z bajek, czy zwierzątkami oraz truskawkami.

Wszystkie przedszkolaki chętnie uczestniczyły w przygotowanych konkursach
i zabawach tanecznych. Dzień ten oczywiście został uwieczniony na profesjonalnych fotografiach.

Dziś w przedszkolu piękny bal,
bal wspaniały na sto par.
Bal dla dziadków i dla babć!

  

27, 28 i 29 stycznia w murach naszego przedszkola powitaliśmy szczególnych gości. Szczególnych, bo Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu naszych przedszkolaków. Tradycyjnie święto to, obchodzone było uroczyście. Nasze przedszkolaki w piękny artystyczny sposób mogły złożyć życzenia i okazać miłość swoim ukochanym babciom i dziadkom. Natomiast dziadkowie mieli okazję obejrzeć pokaz tanecznych, recytatorskich i wokalnych umiejętności swoich wnuków.

Wszystkie trzy grupy chciały zaprezentować się jak najlepiej. „Biedronki” i „Żabki” „chwytały za serce” swoich ukochanych dziadków, pięknym śpiewem i tańcem, natomiast starszaki w oryginalny, żartobliwy sposób zamieniły się w drużynę Babć i Dziadków rywalizujących ze sobą w słynnym teleturnieju „Familiada”.

Oprócz części artystycznej nasi przedszkolacy przygotowali piękne prezenty dla swoich kochanych babć i dziadków. Po występie nasi gości mogli zostać z nami jeszcze na chwileczkę na pysznym poczęstunku.

Było to zapewne wielkie wydarzenie w życiu naszych przedszkolaków i ich bliskich.

 

23 stycznia do naszego przedszkola przybył gość- Pan Miłosz Kamiński, który zaprezentował nam swój talent oraz życiową pasję.

Tym razem nasze przedszkolaki miały okazję zetknąć się z muzyką operową. Rozwijały umiejętność budowania wypowiedzi na zadany temat i podejmowały próbę definiowania pojęć. Po krótkiej pogawędce na temat filharmonii, śpiewaków operowych oraz rodzajów głosów operowych, wysłuchały znanych piosenek dla dzieci w wykonaniu zaproszonego gościa grającego na akordeonie.

Po wspólnym śpiewie każdy przedszkolak mógł spróbować gry na akordeonie.

„Przybieżeli do Betlejem pasterze,
grając skocznie Dzieciąteczku na lirze.
Chwała na wysokości, chwała na wysokości,
A pokój na ziemi.”

 

22 grudnia dzięki uprzejmości jednej z mam naszych przedszkolaków, w naszym przedszkolu odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów Muzycznej Szkoły Podstawowej z Torunia.

Koncert był dla naszych przedszkolaków dobrą okazją do zapoznania się z tradycją wspólnego kolędowania w okresie świąt Bożego Narodzenia. Podczas koncertu nasi mali słuchacze mogli usłyszeć najbardziej lubiane interpretacje kolęd. Nasze przedszkolaki odgadywały tytuły kolęd oraz śpiewały znane im kolędy przy akompaniamencie instrumentów.

Nasze dzieci nie pozostały jednak dłużne starszym kolegom i koleżankom ze Szkoły Muzycznej i także dały pokaz swoich muzycznych umiejętności. Trzy dziewczynki
z naszych starszaków: Zosia, Olga i Wiktoria, zagrały na organach jedną z najbardziej popularnych kolęd „Przybieżeli do Betlejem”.   

W koncercie udział wzięły wszystkie trzy grupy, a wspólne kolędowanie przyniosło niejeden uśmiech na twarzach naszych przedszkolaków.

Gdy w pokoju wyrośnie choinka,
łańcuszkami, bombkami zaświeci.
To znaczy, że już Święta,
że już blisko kolęda,
że Mikołaj przyjedzie do dzieci…

 

Okres przedświąteczny, to czas intensywnej pracy dla naszych przedszkolaków. Intensywnej, bo nasze małe rączki i główki mają wtedy dużo do przygotowania. Przez cały czas dzielnie i wytrwale uczyliśmy się kolęd, pastorałek i wierszyków o tematyce świątecznej oraz przygotowywaliśmy niespodzianki dla rodziców. Każdy był zdeterminowany, aby wszystko przygotować na świąteczne spotkania z rodzicami
w przedszkolu.

16, 18 i 19 grudnia to dni obchodów grupowych wigilii. Najstarsza grupa przygotowała widowisko o Bożym Narodzeniu, którego treścią była historia narodzenia Jezusa
w Betlejem i spisku Heroda. Nasze pszczółki pokazały prawdziwą klasę odgrywając trudne i wymagające powagi role Maryi, Józefa, Trzech Królów, Aniołów i pasterzy. Piękna oprawa muzyczna i wokalna naszych przedszkolaków wprawiała wszystkich zgromadzonych w świąteczny nastrój.

Młodsze grupy: „Biedronki” i „Żabki” przygotowały krótkie opowiadania o nocy wigilijnej
i Świętym Mikołaju. Wszyscy zgromadzeni poczuli magię świąt słuchając kolęd
i pastorałek wykonaniu dzieci.

Po pięknych występach do naszego przedszkola dotarł Święty Mikołaj, z workiem pełnym prezentów. Nasi milusińscy nie zapomnieli jednak o tym, aby prezentami również obdarować swoich najbliższych. To były trzy dni ciężkiej, ale wartościowej pracy.