W naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Jest to największe ekologiczne święto światowe. Podczas zajęć i zabaw dzieci dowiedziały się jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę.

 

Dzieci z grupy "Biedronki" odwiedziły Gminną Bibliotekę w Lubiczu Dolnym. Uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych i wysłuchały bajki pt. "Jaś i Małgosia". Następnie wykonały prace plastyczne, które były związane z tematyką bajki.

 

Ze względu na zbliżające się Święta dzieci od rana były zaangażowane w ozdabianie mazurków. Dzieci mogły wykazać się inwencją twórczą podczas ozdabiana mazurków, na których nie zabrakło lukru, czekolady oraz kolorowej posypki.

 

W dniu dzisiejszym dzieci z naszego przedszkola udały się na zajęcia plastyczne i oglądanie wystawy prac w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Dzieci wykonały wspólną pracę z motywem zbliżających się Świąt Wielkanocy.

 

Wszystkie dzieci w przedszkolu od samego rana zajęły się pieczeniem przepysznych muffinek.  Każde z nich miało zadanie do wykonania, dzięki któremu poznawało tajniki pieczenia muffinek. Dzieci spisały się doskonale, o czym świadczyły wyrośnięte muffinki.

 

Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru w naszym przedszkolu nauczycielki zaprezentowały przedstawienia w swoich grupach. Celem zajęć było przybliżenie dzieciom magii teatru, kształtowanie wrażliwości na sztukę. Dzieci świetnie się bawiły oglądając spektakl, było dużo śmiechu i zabawy.

Ten dzień miał na celu rozwijanie zainteresowań dzieci o otaczającym je świecie oraz rozbudzenie poczucia odpowiedzialności za istniejące zasoby wody pitnej. Uświadomienie dzieciom znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Dzieci brały udział w zabawach umysłowych, badawczych. Ćwiczyły umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń. 

 

W dniu 21 marca tradycyjnie, jak co roku w naszej placówce obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny, czyli pożegnanie zimy. Nasze przedszkolaki już od samego rana przygotowywały się do przywitania Pani wiosny. Uczestniczyły w grach, zabawach nawiązujących do rozpoczynającej się pory roku. Aby tradycji stało się zadość, symbol zimy – słomiana kukła, Marzanna, wszystkie grupy uroczyści ją pożegnały głośnym okrzykiem: Marzanno, Marzanno ty zimowa panno. Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy!

 

Muzyka odgrywa ogromną rolę w życiu każdego człowiek. Kontakt z muzyką wpływa na odprężenie psychiczne, wzbogaca nasze doświadczenia, dostarcza dużo radości i uwrażliwia na piękno, które nas otacza. Dzieci z naszego przedszkola mogły się o tym dowiedzieć odwiedzając Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu i uczestnicząc w koncercie, słuchając pięknej muzyki, która miała na celu przedstawienie wiosny za pomocą muzyki.

 

Dzień Morza upłynął nam na zajęciach i zabawach o tematyce morskiej. Ten dzień był doskonałą okazją by porozmawiać z przedszkolakami na temat ciekawostek dotyczących morza. Dzieci dowiedziały się co kryje się w morzu, jakie stworzenia w nim żyją, rozwiązywały zagadki, podziwiały piękno nadmorskiego krajobrazu w ilustracjach.

 

Tego dnia przedszkolaki poznały czym jest mózg i gdzie się znajduję. Ponadto dzieci poznały wiele interesujących ciekawostek dotyczących mózgu. Wykonywały wiele ćwiczeń, które pobudzały nasz mózg do działania.

 

W naszym przedszkolu odbył się Światowy Dzień Matematyki. Z tej okazji przygotowano dla dzieci wyjątkowe matematyczne zajęcia. Celem tych zajęć był wpływ na intelektualny rozwój, dzięki czemu dzieci lepiej poznały i zrozumiały otaczający ich świat. Przedszkolaki brały udział w wielu zabawach i grach matematycznych, które były dostosowane do ich wieku.

 

Dzień kobiet przebiegł w naszym przedszkolu bardzo wesoło, były tańce, zabawy i dużo śmiechu. Chłopcy z zaangażowaniem przygotowali dla swoich koleżanek i mam upominek. Chłopcy złożyli dziewczynkom życzenia i wręczyli kwiaty. 

 

Podczas zajęć rzeźbiarskich kawałek gliny zmienił się w magiczny przedmiot wyrażający dziecięcą wyobraźnie. Tym razem dzieci tworzyły z gliny ślimaki.

 

6 marca obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Olimpijczyka. Na zajęciach dzieci poznały flagę olimpijską, znanych sportowców, konkurencje sportowe. We wszystkich grupach odbyły się gry i konkursy sportowe, nie obyło się bez rywalizacji. Dzieci świetnie się bawiły. Na koniec dzieci otrzymały medal sportowca.

 

Luty jak każdy miesiąc w przedszkolu, jest pełen niespodzianek, a także okazji do zdobywania wiedzy o świecie. 27 lutego obchodziliśmy w przedszkolu dzień dinozaura, dzieci wykazywały olbrzymie skupienie i zainteresowanie podczas prezentowania wiadomości o tych niezwykłych stworzeniach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kolekcje figurek oraz książek dinozaurów przyniesionych przez dzieci.

 

„Powiedział Bartek,że dziś tłusty czwartek,
a Bartkowa uwierzyła,dobrych pączków nasmażyła” 

W tym roku tłusty czwartek obchodziliśmy 23 lutego. Najważniejszym elementem tłustego czwartku w przedszkolu były pączki. Wszyscy zajadali się słodkimi pysznościami.

Są puszyste, mięciutkie, mruczące, łaszą się. Kto to taki? Oczywiście koty. Dzieci z wszystkich grup obchodziły Światowy Dzień Kota. Przedszkolaki upodobniły się do swoich czteronożnych przyjaciół, z zainteresowaniem oglądały ilustracje, poznawały różne gatunki kotów, nadając im imiona, rozwiązywały zagadki. Uczestnicy „kocich zabaw” z pewnością świetnie się bawili.

 

Dzień Świętego Walentego obchodzony jest na całym świecie jako święto miłości. 14 luty był dla przedszkolaków prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Wszystkie dzieci w tym dniu miały na sobie czerwone elementy ubioru i tym samym zapoczątkował dzień miłych wrażeń. Tego dnia wysyłały kartkę z wierszykiem, dzieci brały udział w tańcach, zabawach, m.in. szukały drugiej połówki serca, bawiły się balonami, rozwiązywały zagadki. Walentynki w przedszkolu z pewnością można zaliczyć do udanych.

 

Pizza niewątpliwie należy do dań uwielbianych nie tylko przez dorosłych, ale także przez dzieci. Nasze Przedszkolaki w Międzynarodowym Dzień Pizzy dowiedziały się jak powstaje pizza odwiedzając pobliską pizzerię "Ada" w Lubiczu Dolnym. Trzeba przyznać, że wyszła ona bardzo smaczna i szybko zniknęła z talerzyków. Mniam, mniam... było fantastycznie i smacznie.

 

Zgodnie z zainteresowaniami dzieci zorganizowano w Przedszkolu Dzień Kina. Przedszkolaki z popcornem w rękach oglądały bajkę pt. "Trolle". Wspaniała bajka swoją fabułą przeniosła dzieci w niesamowity świat animacji, wywierając ogromne wrażanie na małych widzach.

 

Na zajęciach dydaktycznych w gminnej bibliotece, dzieci z grupy „Pszczółki” i „Żabki” wysłuchały historii „Jak pokonać smoki?”. Następnie wykonały ziejące ogniem smoki, wykorzystując rolki po papierze oraz krepę. Smoki wyszły nam naprawdę bajkowe!

 

W dniach 24 i 26 stycznia w naszym przedszkolu nie brakowało wzruszających chwil, a to za sprawą specjalnie przygotowanych uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Z tej okazji wszystkie dzieci  zaprosiły swoich ukochanych dziadków, aby poprzez wiersze i piosenki pokazać jak bardzo są dla nich ważni. Przedszkolaki wykonały również dla swoich gości drobne upominki, które wręczały po uroczystościach, a następnie wszyscy mieli okazję pobyć razem podczas pysznego poczęstunku.

 

 

W pewien zimowy czwartek, mimo że aura za oknem nie dopisała, w naszym przedszkolu zaroiło się od bałwanków. Z okazji ich święta wszystkie dzieci wraz z paniami wyczarowały piękne i pomysłowe bałwany, które ozdobiły naszą przedszkolną szatnię.

 

Karnawał to okres zabaw, maskarad  i balów. Z tej okazji w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy prowadzony przez Teatr FRAJDA  z Torunia. Podekscytowane dzieci przebrane za bajkowe postaci, z radością brały udział w konkurach i zabawach, a skoczna muzyka zachęcała do wesołych pląsów. Na  dwie godziny nasze przedszkolaki przeniosły się do bajkowego świata pełnego wspaniałej zabawy, radości i spontaniczności. Kolejny bal za rok...nie możemy się już doczekać!

 

Jest nieduży, okrąglutki i uwielbia miodek…A mowa o Kubusiu Puchatku, który poprzez swoje przygody, uczy dzieci, jak należy właściwie się zachowywać, jak traktować przyjaciół i bliskie osoby. W dniach 16-20 stycznia, obchodziliśmy Tydzień Kubusia Puchatka, aby uczcić jego 91 urodziny. Z tek okazji przez cały tydzień chętni rodzice przychodzili aby poczytać nam o przygodach tego sympatycznego misia. W naszej akcji wzięły udział: p. Więcek, p. Seweryn, p. Grosik, p. Rogozińskiej /grupa Biedronki/,  p. Borkowska. p. Molenda, p. Grabowska, p. Gołębiewska /grupa Żabki/ oraz  p. Dolega, p. Kukowska, p. Gawroński, p. Rosińska, p. Lisewska /gr. Pszczółki/, którym serdecznie dziękujemy za zaangażowanie.

 

Podczas Dnia Wegetarianina obchodzonego w naszym przedszkolu, wszystkie dzieci wraz ze swoimi paniami, zrobiły pyszną i zdrową sałatkę warzywną. Przy tej okazji mogły poznać wygląd, smak i zapach składników jarzynowej sałatki, którą następnie zajadały ze smakiem na drugie śniadanie. Samodzielne przygotowanie sałatki dało naszym pociechom wiele satysfakcji.

 

Sylwester to wyjątkowy dzień, kiedy witamy nowy nadchodzący do nas Rok. Również i nasze przedszkolaki szampańsko przywitały Nowy 2017 Rok. Był przepyszny dziecięcy szampan, balony, karnawałowa muzyka i wesołe tańce. Wszystkim naszym pociechom i ich rodzicom życzymy, aby rok 2017 przyniósł ze sobą szczęście i pomyślność.

 

„Gdy w pokoju wyrośnie choinka, łańcuszkami, bombkami zaświeci,

to znaczy, że już święta, że już blisko kolęda”.

 

W dniach 20 i 22 grudnia dzieci z grupy „Pszczółki”, Żabki” oraz „Biedronki”, swoim pięknym występem jasełkowym wprowadziły swoich bliskich w czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Po pełnych emocji występach, dzieci wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie wykonane prezenty, a następnie czekała na nie ogromna niespodzianka- wizyta Świętego Mikołaja. Na tego Gościa, w ten wyjątkowe grudniowe dni, czekaliśmy wszyscy, już od samego rana nasłuchując, czy nie słychać dźwięku jego dzwonka. Przedszkolaki powitały go z wielką radością, a kiedy otrzymały podarunki i robiły sobie pamiątkowe zdjęcie- na ich twarzach gościły szerokie uśmiechy.

 

Mimo iż aura nie dopisała i za oknem nie widać było zimowej scenerii, nasze przedszkolaki solidnie przygotowały się do nadejścia nowej pory roku. Tego dnia wszyscy ubrali się na biało i w rytm zimowych piosenek powitali Panią Zimę z nadzieją, że przyniesie ze sobą mnóstwo śniegu!

 

Mimo, że do Bożego Narodzenia zostało jeszcze kilka dni, w naszym przedszkolu unosił się niepowtarzalny zapach kojarzący się jednoznacznie ze Świętami. Dnia 16 grudnia w naszym przedszkolu wspólnie wypiekaliśmy świąteczne pierniki.  Przedszkolaki najpierw próbowały swoich sił w wałkowaniu ciasta, a potem miały świetną zabawę podczas wykrawania foremkami świątecznych kształtów. Po wyciągnięciu z piekarnika pierwszych pierniczków, w przedszkolu zaczął unosić się słodki aromat upieczonych ciasteczek. Przedszkolaki zabrały zapakowane wypieki do domów, aby ozdobiły wigilijne stoły.

 

Dnia 7 grudnia dzieci z grupy „Żabki” i „Pszczółki” udały się na wycieczkę do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu. Podczas zajęć edukacyjnych w sposób praktyczny i w bezpiecznych warunkach ćwiczyły umiejętność poruszania się po drogach i chodnikach. Dzieci wcielały się w role pojazdów i pieszych, stosując się przy tym do obowiązujących na drodze prawdziwych zasad. Była to jednocześnie świetna zabawa.

 

Zgodnie z grudniową tradycją, Mikołajki w naszej placówce oznaczają Dzień Czerwony. Tego dnia wszystkie dzieci założyły czerwone elementy stroju, oraz przybyły do przedszkola w mikołajowych czapeczkach. Wesołym zabawom i konkursom nie było końca, zaś dzień ten zwieńczony był zaskakującą niespodzianką…. nasze przedszkole odwiedził prawdziwy Święty Mikołaj i to w asyście strażaków! Dzieci były zachwycone niespodziewaną wizytą, zaśpiewały Mikołajowi piosenki o świątecznej tematyce, a w zamian otrzymały słodki poczęstunek. Po miłej wizycie pożegnaliśmy Mikołaja, obiecując, że będziemy czekali na niego w czasie Świąt.

 

W piątek, 2 grudnia, dzieci ze wszystkich grup obejrzały przedstawienie teatralne pt. „Po Polsce podróże małe i duże” w wykonaniu aktorów ze studia artystycznego AKADA z Suwałk.W spektaklu wystąpił zabawny Smok Bazyli. Chcąc odwiedzić swego dziadka w Krakowie, musiał przemierzyć całą Polskę, kierując się mapą i opowiadając o największych miastach i związanych z nimi legendach. W ten sposób, poprzez zabawę, dzieci poznały wiele ciekawostek na temat swojej ojczyzny. Przedstawienie niosło ze sobą przesłanie, że warto poznawać swój kraj, a także, że pomocą przyjaznych nam osób można przezwyciężyć trudności i dojść do wytyczonego sobie celu.

 

W naszej placówce narodził się pomysł, by stworzyć anioły, które trafią do chorych dzieci. Każdy mógł przyłączyć się do „anielskiej akcji”, przynosząc własnoręcznie zrobionego anioła wykonanego według własnego pomysłu. Celem akcji było uświadomienie dzieciom, że własnoręcznie wykonane prezenty przynoszą więcej radości od tych kupionych w sklepie, ponieważ są darem od serca. „Anielska akcja” cieszyła się dużym zainteresowaniem- powstało wiele niezwykłych aniołów, które trafiły do Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Toruniu.

Dziękujemy za tak piękny dar serca wszystkim rodzicom i dzieciom biorącym udział w akcji.

 

W tym roku z inicjatywy Pani Sylwii Markuszewskiej-Grosik - mamy naszej „Biedroneczki”- dołączyliśmy się do akcji charytatywnej zorganizowanej dla chorych dzieci z oddziału Pediatrii, Hematologii i Onkologii ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Dzieci ze wszystkich grup wykonały kartki świąteczne dla chorych dzieci z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia, zaś rodzice ze swoimi pociechami podarowali zabawki, bajki i słodycze, które zostały przekazane chorym dzieciom. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji, wnosząc odrobinę radości w życie chorych dzieci.

 

 Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to,
kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi. 

/Jan Paweł II /

 

Jak co roku w okresie świątecznym zachęcamy rodziców naszych przedszkolaków do pomocy innym. W tym roku po raz kolejny wzięliśmy udział w „Akcji Szlachetna Paczka”. Nasza placówka objęła pomocą jedną potrzebującą rodzinę z naszego rejonu. Zaangażowanie rodziców przyniosło nieoczekiwane efekty - zebraliśmy wiele wspaniałych i jakże potrzebnych tej rodzinie darów. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom, którzy przyczynili się do zebrania darów w akcji „Szlachetna Paczka”. Wsparcie materialne, ale również nadzieja i wiara w ludzką dobroć trafiły do potrzebującej rodziny, która odwdzięczyła się wzruszającym listem z podziękowaniami oraz przepięknym aniołem, który trafił do naszej przedszkolnej gabloty.

 

Przyłączając się po raz kolejny do akcji „Góra Grosza” udało nam się zebrać 136,60 złotych. Podstawowym celem akcji jest uświadomienie dzieciom, że najmniejsze monety zebrane w tak dużej liczbie mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie istotna pomoc bardzo wielu dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.  Dziękujemy wszystkim rodzicom i dzieciom za aktywny udział w akcji.

 

W andrzejkowy poranek, atmosfera w naszym przedszkolu zrobiła się niesłychanie tajemnicza i magiczna, a to za sprawą wróżb i czarów, które miały miejsce tego dnia. Wszystkie dzieci przywitały panie w strojach wróżek i czarownic, zabierając je do świata czarów i wróżb. Dla przedszkolaków była to ogromna niespodzianka. Odczytywanie znaków i przepowiedni wprowadziło wszystkich w tajemniczy nastrój. Dzieci poznały historię wróżb andrzejkowych oraz najbardziej popularne wróżby m.in. lanie wosku, wróżby z butami i kolorami, jak też bawiły się wesoło przy dźwiękach muzyki. Również rodzice odbierający swoje pociechy losowali przygotowane dla nich wróżby. Dzień ten sprawił wszystkim wiele radości i mnóstwo miłych niespodzianek.

 

Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia z pluszu Maskotka ta jednoznacznie kojarzona jest z beztroskim czasem dzieciństwa. 25 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Po raz kolejny my także przyłączyliśmy się  do obchodów tego święta. Tego dnia każdy przedszkolak przyniósł ze sobą swojego ulubionego misia, który towarzyszył mu w trakcie całego dnia pobytu w przedszkolu. Możliwość zaprezentowania kolegom swojego pluszowego przyjaciela, poznanie historii pluszowych misiów oraz wspólne zabawy z maskotkami sprawiły, iż dzień ten upłynął w radosnej atmosferze.

 

Dnia 24.11.2016 roku w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste „Pasowanie na Przedszkolaka” naszych najmłodszych pociech. Mimo, iż był to dla nich pierwszy taki ważny występ przed publicznością, dzieci były bardzo dzielne i z dużym zaangażowaniem przedstawiły długo ćwiczony program artystyczno-muzyczny. Rodzice byli niezwykle dumni ze swoich pociech i bili gromkie brawa. Następnie „Biedroneczki” złożyły uroczystą przysięgę – obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać swoich pań i pomagać kolegom oraz być dzielnym przedszkolakiem. Na zakończenie, wychowawczyni grupy, pani Beata Mejgier, za pomocą zaczarowanego ołówka uroczyście pasowała każde dziecko na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy oraz Odznaki Przedszkolaka. Po oficjalnej części dzieci i rodzice zasiedli do słodkiego poczęstunku.

 

Czarownica rzuca uroki i czary, które wymyśla nocą w swoim domu. Musi doskonale znać się na ziołach, latać na miotle i znać na pamięć wszystkie zaklęcia. Sporządza diabelskie napoje i trucizny. Czyta przyszłość z kryształowej kuli i fusów. A czy boimy się czarownic? Nie!!! Czarownice stały się tematem ostatnich zajęć dydaktycznych w zaprzyjaźnionej bibliotece. Dzieci wzięły udział w prawdziwych czarach z użyciem magicznych mikstur, a także mogły skomponować własną miksturę uwieczniając ją na kartce. Zajęcia były dla nas  niezwykle emocjonujące i ciekawe, ale przede wszystkim jak zwykle pełne śmiechu i dobrej zabawy.

 

Przez cały październik w naszej placówce trwał konkurs pt.: „Mój ulubiony bohater literacki”. Wszystkie dzieci wraz z rodzicami bardzo się zaangażowali, czego dowodem były niezwykle piękne, pracochłonne i pomysłowe kukiełki ulubionych postaci z bajek. 4 listopada odbyło się rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie.

 

W ramach akcji „Poznajemy zawody”, 4 listopada wszystkie nasze przedszkolaki udały się z wizytą do urzędu pocztowego. Celem wycieczki było zapoznanie z pracą listonosza oraz instytucją poczty od zaplecza. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały informacji na temat zakresu usług pocztowych i funkcjach jakie spełnia ten urząd w naszym życiu.  Dowiedziały się także,  jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca listonosza. Po pełnej wrażeń wycieczce, przedszkolaki wróciły do „Tęczowej Krainy” na pyszne drugie śniadanie.

 

Już od kilku lat nasza placówka aktywnie wspiera toruńskie schronisko dla zwierząt. Również w tym roku przez cały październik gromadziliśmy karmę oraz koce dla bezdomnych psów i kotów.  Udało nam się zebrać 138 kg karmy oraz kilka kocy, które przekazaliśmy do schroniska. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom i przedszkolakom za ogromne zaangażowanie w to przedsięwzięcie.

 

29 października w naszym przedszkolu od samego rana unosiły się smakowite zapachy, a to za sprawą przepysznych specjałów wyczarowanych przez nasze dzieci. Wszystkie przedszkolaki wraz z Paniami przygotowywały dyniowe smakołyki: słodkie muffinki, ziarnisty chleb oraz aromatyczny dżem, których mogli później spróbować także rodzice. Dyniowa degustacja była bardzo udana i cieszyła się dużym zainteresowaniem.

 

Przedszkolaki z grupy „Żabki” oraz „Pszczółki” pojechały do Teatru Lalek na pełen humoru spektakl pt: „Legenda o Smoku Wawelskim”.  Wszystkie dzieci bardzo żywo reagowały na to, co działo się na scenie, a niezwykła scenografia i barwne lalki dostarczyły im wiele wrażeń i dobrej zabawy.

 

W jeden z październikowych poranków, najmłodsza grupa „Biedronki” udała się na wycieczkę do sali zabaw „Stokropek”.  Dla wielu maluszków była to pierwsza w życiu podróż autokarem, dlatego wycieczka ta wiązała się z dużą dawką emocji i oczekiwaniem na nowe przygody. Czas spędzony w sali pełnej wspaniałych atrakcji minął bardzo szybko, ale uśmiech z twarzy naszych najmłodszych przedszkolaków, nie schodził do końca dnia.

 

We wtorek, 18 października, we wszystkich grupach odbyły się zajęcia dydaktyczne, których celem było zapoznanie dzieci z instytucją jaką jest poczta i pracą listonosza. Wszystkie przedszkolaki z dużym  zainteresowaniem brały udział w zajęciach, angażując się w proponowane zabawy i powierzone im zadania.

 

Podczas zajęć rzeźbiarskich, pod czujnym okiem pana Krzysia,wszystkie nasze przedszkolaki wykonały  jeżyki. Z ogromną starannością  i w skupieniu godnym prawdziwego rzeźbiarza, nadawały glinie kształt tego sympatycznego zwierzątka. Efekty swojej pracy sprawiły przedszkolakom dużą satysfakcję.

 

Tym razem podczas zajęć dydaktycznych w Gminnej Bibliotece w Lubiczu Dolnym, dzieci z grupy „Żabki” i „Pszczółki” wysłuchały ciekawej bajki o przygodach Pajączka, a następnie same wyczarowały swoje pająki z masy solnej i drucików kreatywnych. Miały przy tym mnóstwo wspaniałej zabawy.

 

„Jesień dary niesie”, a wśród owych darów znaczące miejsce zajmują pyszne, kolorowe warzywa. Dlatego pewnego jesiennego dnia, dzieci z grupy „Pszczółki” wraz z Panią Magdą wybrały się w inspirującą podróż smaków.  Aby zachęcić dzieci do jedzenia warzyw, nasze starszaki oglądały i wąchały wszystkie przyniesione warzywa, następnie układały z nich kolorowe kompozycje na talerzykach...po czym zjadały je wspólnie z ogromnym apetytem.

 

W poniedziałek, 3 października, w naszym przedszkolu było pysznie i zdrowo. Tego dnia wszystkie dzieci wraz ze swoimi paniami przygotowywały owocowe sałatki. Były jabłka, gruszki, banany, kiwi, mandarynki oraz winogrona. Wszystkie przedszkolaki na widok tak smakowitych owoców, zabrały się ochoczo do pracy.  Najpierw umyliśmy rączki, a następnie każde dziecko kroiło na tackach przygotowane wcześniej owoce. Następnie zmieszaliśmy wszystkie składniki, polaliśmy je jogurtem naturalnym i mogliśmy zabrać się do pałaszowania. Sałatki wyszły znakomicie i dzieci zajadały je ze smakiem.

 

Obchodzony w piątek „Dzień Chłopaka”, upłynął w naszej placówce w radosnej i miłej atmosferze. Wszyscy chłopcy w tym szczególnym dla siebie, dniu, chętnie przyjmowali skierowane ku nim różnorodne przywileje oraz oznaki pamięci ze strony koleżanek. Zaś podczas grupowych uroczystości, z zadowoleniem wysłuchali tradycyjnego „Sto lat!”  oraz składanych przez dziewczynki i panie życzeń. Wiele radości sprawiły im również otrzymane upominki własnoręcznie wykonane przez dziewczynki z poszczególnych grup.

 

Kolorowa jesień to najlepsza pora roku na zbiory warzyw i owoców, będących źródłem wielu witamin. Dlatego też wszystkie nasze przedszkolaki wybrały się na pieszą wycieczkę do pobliskiego sadu i ogrodu warzywnego. Na grządkach przedszkolaki chętnie oglądały i nazywały części jadalne i niejadalne różnych gatunków warzyw. Podziwiały również dorodne owoce rosnące na drzewach. Na koniec wycieczki, pan gospodarz obdarował nas warzywami i jabłkami, którymi wzbogaciliśmy nasze przedszkolne kąciki przyrody.

 

Na dworze zrobiło się już chłodniej i pojawiły się pierwsze oznaki Jesieni. Pierwszego dnia kalendarzowej jesieni wszyscy przyszliśmy do Przedszkola ubrani w jesienne barwy. Z tej okazji śpiewaliśmy piosenki o tematyce jesiennej, a dzieci wzięły udział w zajęciach, podczas których dowiedziały się m.in. dlaczego ptaki odlatują do ciepłych krajów, jakiego koloru są liście na drzewach oraz jakie dary przygotowała dla nas Pani Jesień. Wracając do domu, każdy przedszkolak otrzymał od nas symbol Jesieni- soczyste, pachnące jabłko...

 

Dwudziesty września to dla nas dzień szczególny- wszystkie nasze dzieci obchodzą swoje święto.  Dlatego też nauczycielki starały się jak najbardziej uatrakcyjnić swoim podopiecznym ten dzień. Nie zabrakło wspólnych tańców i zabaw integracyjnych. Uroczystość miała na celu dostarczenie dzieciom kolejnych okazji do wesołej zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem. Od samego ranka dzieci mogły uczestniczyć w różnych atrakcjach zorganizowanych specjalnie dla nich, a na pamiątkę tego święta zabierały do domów kolorowe balony.

 

 „Kiedy światło jest zielone- można przejść na drugą stronę,
a gdy świeci czerwone- przechodzenie zabronione!”

Zgodnie z tematyką tygodniową, grupy „Żabki” oraz „Pszczółki” wybrały się wraz z paniami na pobliskie skrzyżowanie. Celem wycieczki było utrwalenie wiadomości dotyczących bezpiecznego poruszania się poza terenem przedszkola oraz obserwacja ruchu ulicznego.

 

Od nowego roku szkolnego kontynuujemy współpracę naszej placówki z Gminną Biblioteką w Lubiczu Dolnym. We wrześniu odbyły się już pierwsze zajęcia pt.. „Trzy świnki” zorganizowane dla dzieci z grupy „Pszczółki” oraz „Żabki”.

 

Po raz kolejny dzieci z naszej placówki wzięły udział w kampanii „Sprzątanie Świata”. Tego dnia zaopatrzeni w rękawiczki i worek na odpady, zabraliśmy się za oczyszczanie okolicy przedszkola z zalegających śmieci. Przedszkolaki bardzo zaangażowały się w tę akcję i starały się jak najdokładniej wykonać swoje zadanie.

 

W ten piękny wrześniowy dzień zaprosiliśmy wszystkie nasze przedszkolaki do Krainy Marzeń. Dzieci chętnie opowiadały o swoich marzeniach i brały udział w zabawach organizowanych przez nauczycielki grup. Cały dzień mogliśmy razem bujać w obłokach. Wszystkim naszym pociechom życzymy spełnienia marzeń zarówno tych dużych jak i maleńkich…